O miejscowości

Ulica Morska przy głównym wejściu na plażę.Unieście (dawniej Uniesty, niem. Nest) – osada w północno-zachodniej Polsce, na Wybrzeżu Słowińskim, położona w woj. zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Mielno na mierzei między Bałtykiem i jeziorem Jamno.
Osada wg danych z 31 grudnia 2006 miała 988 mieszkańców.

Miejscowość jest położona na wysokości 10 m n.p.m.

Unieście jest nadmorską miejscowością letniskową, znajduje się tu mała przystań rybacka. Połączenie z centrum Koszalina umożliwiają prywatni przewoźnicy oraz Miejski Zakład Komunikacji w Koszalinie poprzez sezonową linię nr 1 Koszalin-Unieście.
Po zakończeniu II wojny światowej miejscowość nosiła przejściowo nazwę Uniesty; nazwę Unieście wprowadzono urzędowo rozporządzeniem ministrów Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 15 marca 1947 roku. W latach 1975-1998 miejscowość należała do woj. koszalińskiego.

W 1994 r. w Unieściu ustanowiono przystań morską dla rybaków. Przystań obejmuje dalbę wyciągową, plażę do bazowania łodzi oraz akwatorium o szerokości 100 m liczonej od linii brzegu. Dostęp do przystani i jej nadzór zapewnia Urząd Morski w Słupsku. Kutry rybackie miejscowych rybaków pływają z sygnaturą UNI na burcie.

Gmina Mielno utworzyła jednostkę pomocniczą sołectwo Unieście, obejmujące jedynie miejscowość Unieście. Mieszkańcy osady wybierają sołtysa oraz radę sołecką, która składa się z 3 do 7 osób.

Tekst na podstawie Wikipedii.

Atrakcje turystyczne

  • Pomnik Jelenia
  • Latarnia w Gąskach
  • Przystań Rybacka w Unieściu
  • Przystań Rybacka w Chłopach
  • Pomnik Morsa
  • Szlaki rowerowe oraz piesze
  • Atrakcje na jeziorze Jamno
  • Aleja Lipowa

Grodziska słowiańskie. Pierwsze znajduje się na wilgotnej łące pod lasem, idąc drogą polną od ul. Kościelnej. Jest to stożek ziemny otoczony fosą. Drugie istnieje na łące, nieco dalej w kierunku zachodnim, w stronę Mielenka. Według badań archeologicznych, pochodzą z IX lub X wieku, zamieszkane były przez pomorską ludność słowiańską.

Kościół gotycki z XV wieku. Znajduje się przy ul. Kościelnej 11. stoi na niewielkim wzniesieniu wokół którego są ślady fos. Niegdyś prawdopodobnie, poza funkcją sakralną miał również znaczenie obronne, a jeszcze wcześniej samo wzgórze było przypuszczalnie pogańskim miejscem kultowym.

Wskazują na to znalezione w pobliżu kościoła urny z popiołami. Kościół pochodzi z XV wieku, wieża z XVI, przebudowany był kilkakrotnie, ostatnio w 1856 roku. Wystrój kościoła to barokowa ambona z XVIII wieku z rzeźbami 4 Ewangelistów i dwa dzwony kościelne z napisami majuskułą. Na jednym z nich jest napis: „ O Rex GloriaeVeni Cum Pace".

Kościół w Sarbinowie. Jest to neogotycki kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zbudowany w 1656 roku, z wysoką wieżą zbudowaną na planie ośmiokąta, nie przy szczycie kościoła, lecz z jego boku.

Rzeźba jelenia, która jest jakoby symbolem Mielna znajduje się przed budynkiem Urzędu Gminy przy ul. Chrobrego 10. Najpierw znajdowała się na placu przed muszlą koncertową, następnie została przeniesiona na ul. Parkową by 10 maja 1999 stanąć w obecnym miejscu. Ufundowana została w okresie międzywojennym, przez jednego z ziemian, na pamiątkę udanego polowania. Przedstawia metalową figurę jelenia naturalnej wielkości, umieszczonej na niskim, betonowym postumencie. W 1995 została zdewastowana co już stało się corocznym obyczajem.

Czytaj więcej: Atrakcje turystyczne

marzec 2024
pwścpsn
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Przejścia na plażę przystosowane dla osób niepełnosprawnych:

  • Unieście ul. Morska,
  • Mielno ul. Piastów,
  • Sarbinowo przy ul. Nadmorskiej.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.