Atrakcje turystyczne

  • Pomnik Jelenia
  • Latarnia w Gąskach
  • Przystań Rybacka w Unieściu
  • Przystań Rybacka w Chłopach
  • Pomnik Morsa
  • Szlaki rowerowe oraz piesze
  • Atrakcje na jeziorze Jamno
  • Aleja Lipowa

Grodziska słowiańskie. Pierwsze znajduje się na wilgotnej łące pod lasem, idąc drogą polną od ul. Kościelnej. Jest to stożek ziemny otoczony fosą. Drugie istnieje na łące, nieco dalej w kierunku zachodnim, w stronę Mielenka. Według badań archeologicznych, pochodzą z IX lub X wieku, zamieszkane były przez pomorską ludność słowiańską.

Kościół gotycki z XV wieku. Znajduje się przy ul. Kościelnej 11. stoi na niewielkim wzniesieniu wokół którego są ślady fos. Niegdyś prawdopodobnie, poza funkcją sakralną miał również znaczenie obronne, a jeszcze wcześniej samo wzgórze było przypuszczalnie pogańskim miejscem kultowym.

Wskazują na to znalezione w pobliżu kościoła urny z popiołami. Kościół pochodzi z XV wieku, wieża z XVI, przebudowany był kilkakrotnie, ostatnio w 1856 roku. Wystrój kościoła to barokowa ambona z XVIII wieku z rzeźbami 4 Ewangelistów i dwa dzwony kościelne z napisami majuskułą. Na jednym z nich jest napis: „ O Rex GloriaeVeni Cum Pace".

Kościół w Sarbinowie. Jest to neogotycki kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zbudowany w 1656 roku, z wysoką wieżą zbudowaną na planie ośmiokąta, nie przy szczycie kościoła, lecz z jego boku.

Rzeźba jelenia, która jest jakoby symbolem Mielna znajduje się przed budynkiem Urzędu Gminy przy ul. Chrobrego 10. Najpierw znajdowała się na placu przed muszlą koncertową, następnie została przeniesiona na ul. Parkową by 10 maja 1999 stanąć w obecnym miejscu. Ufundowana została w okresie międzywojennym, przez jednego z ziemian, na pamiątkę udanego polowania. Przedstawia metalową figurę jelenia naturalnej wielkości, umieszczonej na niskim, betonowym postumencie. W 1995 została zdewastowana co już stało się corocznym obyczajem.

Pomnik Syreny. Przy ul. Piastów 10 (dojście od ul. Cichej) na niewysokim cokole znajduje się pomnik Syreny z tarczą i mieczem, wykonany z metalizowanego betonu.

Nieco ponad 500 metrów na zachód od ul. 1 Maja, przy leśnej drodze prowadzącej do Mielenka i Chłopów, w latach 1940-1941 zbudowano dwa betonowe bunkry. Nie jest ściśle ustalone, jakie miały przeznaczenie. Najczęściej mówi się, że była to prochownia-skład amunicji i materiałów wybuchowych, lub też było to stanowisko obserwacyjne jednostki wojskowej w Unieściu.

Na granicy Mielna i Unieście w odległości 150 metrów od brzegu, znajduje się w morzu spory, pionowy walec stalowy dobrze widoczny z lądu. Wewnątrz walca zainstalowany był pływak, który przekazywał wahania poziomu morza do stacji mareograficznej Państwowego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego, usytuowanej niedaleko na wydmie. Tam specjalne urządzenie zegarowe w sposób ciągły notowało wskazania pływaka. Obecnie urządzenia te są nieczynne, a stacja PIHM nie istnieje.

Akt erekcyjny, upamiętniający 25 rocznicę PRL. Znajduje się w pobliżu skrzyżowania ulic: Chrobrego i Kościuszki, w centrum Mielna. Stanowi kompozycję trzech głazów. Na jednym z nich umieszczona jest tablica z tekstem aktu erekcyjnego, odnalezionego podczas prac przy budowie ulicy Kościuszki, pod obeliskiem upamiętniającym Jubileusz wyzwolenia i powrotu z ziem zachodnich do Macierzy.

Pomnik ofiar katastrofy lotniczej z roku 1987.
Pomnik lotników, znajduje się na nadmorskiej promenadzie, nieco na lewo, od końcówki ul. Słonecznej. Na podmurówce, wykonanej z kostki granitowej znajduje się pionowy element usterzenia samolotu z duraluminium. Na jego obu stronach są biało-czerwone szachownice, a ponadto na stronie zachodniej-mosiężna tablica z oznaką pilota i napisem: „Pamięć Lotnikom. Kpt. pil. inż. Jan Kozyra, por. pil. inż. Ryszard Duro, poległym tragicznie 1987 09 07. Koledzy z J.W. 5069.” Pomnik wzniesiony został w pobliżu miejsca gdzie wydarzyła się katastrofa samolotu wojskowego. Odsłonięcie pomnika nastąpiło wiosną 1988 roku.

Zabytkowa willa. Mieści się przy ul. 1 Maja 13. Jest to uroczy budynek z XIX wieku, wykonany w drewnie. Posiada okrągłą wieżyczkę o czterech kondygnacjach, liczne galeryjki, ozdobny dach i prezentuje się bardzo dekoracyjnie. Wykonana znakomicie przez doskonałych rzemieślników, była letnią rezydencją zamożnego mieszczaństwa z Koszalina. Po wojnie była pensjonatem FWP. Obecnie jest własnością prywatną, w remoncie.

Latarnia morska w Gąskach. Druga pod względem wysokości w Polsce, licząca 50,2 m wysokości. Jej budowę ukończono na przełomie 1877/1878 roku. Latarnia morska jest udostępniona do zwiedzania. Światło latarni morskiej w Gąskach jest widoczne - przy dobrej pogodzie - z odległości 19,5 mili morskiej, to jest około 36 km.

Jezioro Jamno znajduje się w Gminie Mielno. Jego średnia głębokość wynosi 1,4 m, a maksymalna 3,9 m. Jezioro powstało z dawnej zatoki morskiej, uchodzą do niego dwie rzeki: Dzierżęcinka oraz Uniesta. Jamno jest połączone z Morzem Bałtyckim poprzez kanał zwany Jamieńskim Nurtem, który znajduje się ok. 2 km za Unieściem. Ujście kanału podczas sztormów jest często zasypywane. Dominującymi gatunkami ryb w wodach Jamna są: leszcz, sandacz, węgorz europejski. Pozostałymi gatunkami ryb występującymi w jeziorze są: szczupak pospolity, lin, karaś, okoń europejski, płoć, krąp, jazgarz, troć wędrowna. W Jamnie występuje minóg rzeczny, który jest gatunkiem ściśle chronionym w Polsce.
Na jeziorze Jamno znajduje się kilka wypożyczalni sprzętu wodnego mających w swojej ofercie wypożyczenie:

  • rowerów wodnych,
  • łodzi wiosłowych,
  • motorówek.

Oferowane są również przewozy szybką motorówką. Jedną z największych atrakcji są zapewne rejsy wycieczkowe stateczkiem Mila.

"Mila" wypływa codziennie, a znaleźć ją można na końcu pomostu niedaleko przystani TRAMP.

Przystań Jachtowa Klubu znajduje się przy ulicy Chrobrego 32, nad jeziorem Jamno. Jest to kilkuhektarowy teren z dwoma pomostami wchodzącymi w jezioro.
W centralnym miejscu stoi wysoki maszt stylizowany na maszt żaglówki oraz swoisty pomniczek, a właściwie kadłub żaglówki "Konik morski".

Wędkowanie w Mielnie
Amatorzy wędkowania mogą wykupić specjalne zezwolenia w Gospodarstwie Rybackim w Mielnie.
Upoważniają one do wędkowania na spining oraz na dwie wędki na obszarze jeziora Jamno.
Zezwo­lenia można opłacić zarówno na poczcie w Mielnie, sklepie wędkarskim „JAN” w Unieściu ul. Reja 2 i w biurze Gospodarstwa na ul. Chrobrego 43 tel. 94 318 97 96, 94 318 90 54.

Aleja Lipowa
Droga z Mielna do Mielenka – biegnie wzdłuż alei ponad 150–letnich lip. Stare drzewa szczególnie pięknie reprezentują się wiosną i jesienią, a w okresie letnim tworzą naturalny szpaler i osłonę dla kie­rowców przed słońcem. Dwukilometrową drogę z Mielna można także przebyć przez las mieszany lub chodnikiem.

kwiecień 2024
pwścpsn
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Przejścia na plażę przystosowane dla osób niepełnosprawnych:

  • Unieście ul. Morska,
  • Mielno ul. Piastów,
  • Sarbinowo przy ul. Nadmorskiej.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.